Здраве

Отравяне с лекарства: Това са симптомите и как да се преодолее

Отравянето с лекарства е състояние, причинено от грешки при употребата на лекарства, както прекомерни дози, така и грешки при комбинирането на лекарства. Симптомите и начините за справяне с отравяне с лекарства могат да се различават в зависимост от вида на консумираното лекарство.

Отравянето с лекарства обикновено се случва при пациенти, които приемат повече от един вид лекарство, така че да изпитат ефектите от лекарствените взаимодействия, при възрастни пациенти, деца или хора с психични проблеми. Отравяне с лекарства може да възникне и ако човек приема лекарства с напитки или храна, които могат да превърнат лекарството в токсични съединения, като алкохол.

В допълнение, някои хора може да са по -чувствителни към определени вещества в лекарството, така че дори нормалните дози могат да причинят отравяне.

Симптоми на отравяне с лекарства

Симптомите на отравяне с лекарства могат да варират в зависимост от вида и дозата на консумираното лекарство, както и от здравословното състояние на лицето при приема на лекарството. Симптомите на отравяне с лекарства също често са странични ефекти на лекарството, но с по -висока тежест.

Някои от често срещаните симптоми, които могат да се появят при някой, който има наркотично отравяне, са следните:

  • Нарушения на храносмилането, като гадене, повръщане или повръщане на кръв, стомашни болки, диария и кървене в стомашно -чревния тракт.
  • Болка в гърдите.
  • По -бърз сърдечен ритъм (сърцебиене в гърдите).
  • Затруднено дишане или задух.
  • Замайване или главоболие.
  • Припадъци.
  • Намалено съзнание, дори до кома.
  • Синкава кожа или устни.
  • Загубен баланс.
  • Объркване или безпокойство.
  • халюцинации.

Както беше казано по -рано, симптомите на отравяне с лекарства могат да бъдат различни, в зависимост от вида на лекарството, което причинява отравяне. Например, някой, който е отровен от опиоидни лекарства, ще изпита клинични симптоми и признаци като стеснени зеници, забавено дишане, слабост, гадене, повръщане, промени в сърдечната честота и по -малко бдителност.

Докато отравянето с парацетамол може да причини симптоми на сънливост, гърчове, болки в стомаха, гадене, повръщане, увреждане на черния дроб, до кома. Предозирането на парацетамол е много опасно и обикновено се появява само три дни след приема на лекарството.

Първа помощ при отравяне с лекарства

Ако някой претърпи отравяне с наркотици, незабавно се обадете на линейка или го закарайте в най -близката болница, за да може да се лекува възможно най -скоро. Докато чакате да пристигне медицинска помощ, можете да направите следното:

  • Проверете пулса, дишането и дихателните пътища. Извършете сърдечно -белодробна реанимация или CPR, а именно дайте изкуствено дишане и компресия на гръдния кош, ако пациентът не реагира на повикване, не диша, не чува сърдечен ритъм и не усеща пулс.
  • Не позволявайте и не казвайте на пациента да повръща, освен ако медицинският персонал не го посъветва.
  • Ако пациентът повръща самостоятелно, незабавно увийте ръцете си с кърпа, след което почистете дихателните пътища на лицето (гърлото и устата) от повръщане.
  • Преди да дойдат санитарите, поставете тялото на пациента вляво и го поставете в положение, което е доста удобно.
  • Не давайте на пациента храна или напитки, за които се смята, че неутрализират отровата, като оцет, мляко или лимонов сок.
  • Ако човек е в безсъзнание, не давайте и не слагайте нищо в устата му.

Важно е да обърнете внимание как да се справите с отравяне с лекарства или предозиране и да избягвате някои от забранените по -горе неща, за да не влошите състоянието на хората с отравяне с лекарства.

След пристигането на медицинска помощ, обяснете на лекаря или медицинския служител, относно приеманите лекарства и симптомите, които възникват след отрова на пациента.

Лечението на отравяне с лекарства трябва да се извършва от лекар в болницата. Пациентите с отравяне с лекарства често се нуждаят от хоспитализация, така че състоянието им да може да се следи непрекъснато.

Ако случайно сте взели грешното или сте приели прекалено много от вашето лекарство и се притеснявате, че ще се отровите, не чакайте да се появят симптоми. Незабавно отидете в спешното отделение на най -близката болница за помощ.